Plzeň - zprávy, práce, firmy,

Udělala z Facebooku mašinu na miliardy a moc. Teď točí dokument o sexuálních zločinech Hamásu


„Nezáleží, kdo nebo odkud jste. Všichni se shodneme na tom, že znásilnění by nemělo být nikdy použito jako prostředek k válčení,” píše ve sloupku pro CNN Sheryl Sandbergová, bývalá provozní ředitelka Mety a stále jedna z nejvlivnějších žen technologického světa a filantropka. Nyní se hodně věnuje podpoře žen a menšin a také upozorňuje na sexuální zločiny teroristů z hnutí Hamás. Dokonce přímo v Izraeli natáčela dokument.

Sedmého října loňského roku vtrhly teroristické jednotky Hamásu do Izraele a začaly zabíjet nejen vojáky, ale i civilisty. Izraelské úřady uvádějí celkem přes 1 400 obětí a více než dvě stovky unesených, z nichž se část už podařilo vrátit domů, minimálně u třicítky z nich ale panují obavy, že jsou již po smrti. Hamás zároveň páchal i vlnu brutálního sexualizovaného násilí. Kdekoliv extrémisté během útoku udeřili, tam docházelo i k brutálnímu násilí na ženách.

Sandbergová, která je sama dlouholetá bojovnice za práva žen a zároveň je židovského původu, promluvila už na zasedání OSN loni v prosinci společně s přeživšími a svědky říjnového masakru. Setkala se i s lídry několika zemí včetně Německa, Francie a Velké Británie. Žádá, aby vraždy a znásilnění způsobené teroristy během jejich útoku v Izraeli byly vyšetřovány jako zločiny proti lidskosti. Zároveň opakovaně kritizovala mezinárodní ženské organizace, že se k situaci nevyjadřovaly vůbec nebo až měsíce po činu.více na cc.cz